'via Blog this'
Defi
Prema „Pravilniku o energetskoj efiksnosti zgrada“ koji stupa na snagu 30.septembra, novoizgrađeni objekti kao i objekti koji se rekonstruišu biće kategorisani prema nivou energetske efikasnosti, u razredima od A+ do G. Objekti sa najvećom potrošnjom će biti u razredu G (> 250 kWh / m2a), dok će energetski najefikasniji objekti – pasivne kuće biti u razredu A+ (> 15 kWh / m2a).
Veći životni komfor, manje energije
Pasivna kuća je koncept energetski efikasnog standarda gradnje koji kombinuje visoki komfor unutrašnjeg prostora sa veoma niskom potrošnjom energije.
Spolja gledano između pasivnih i konvencionalnih objekata nema nikakvih razlika, zato što pasivna kuća predstavlja standard a ne specifični metod gradnje.
Spolja gledano između pasivnih i konvencionalnih objekata nema nikakvih razlika, zato što pasivna kuća predstavlja standard a ne specifični metod gradnje.
Šta je to tako posebno u Pasivnoj kući?
- Visok nivo komfora tokom zime i leta
- Visok nivo termoizolacije
- Super izolovani ramovi prozora sa trostrukim zastakljenjem
- Konstrukcija bez termičkih mostova
- Superzaptvenost termičkog omotača objekta
- Komforna ventilacija sa visoko efikasnom rekuperacijom toplote
Prilagođeno lokalnim klimatskim uslovima
Koncept Pasivne kuće može biti primenjen širom celog sveta, generalni pristup je isti. Zavisno od lokalnih klimatskih uslova, kvalitet postavljenih zahteva je različit. U toplijim klimatskim regionima dodatna pažnja je posvećena pasivnim merama hlađenja, kao što su postavljanje zasenčenja ili ventilacija prozorima, kako bi se obezbedio komfor i u toku leta. Svaka komponenta pasivne kuće treba da bude prilagođena lokalnim uslovima. nicija Pasivne kuće
- “Pasivne kuće” * su zgrade koje imaju izrazito nisku potrebu za energijom za grejanje, u centralnoj Evropi i zato im nisu potrebni aktivni sistemi grejanja.
- Ove kuće mogu da se greju “pasivno”, samo korišćenjem unutrašnjih izvora toplote i solarnih dobitaka kroz prozore kao i minimalnog grejanja svežim vazduhom *prema Passivhaus Institut-u, www.passiv.de
- „Pasivna zgrada je zgrada u kojoj godišnja potrošnja energije za grejanje po jedinici korisne površine ne prelazi 15 kWh/m2.“ *prema „Pravilniku o energetskoj efiksnosti zgrada“ član 2. tačka 42.
Osnovni kriterijumi Pasivne kuće
- Specifična potrebna energija za grejanje max. 15kWh/m2 a grejane korisne površine
- Specifična potrebna primarna energija za grejanje, hlađenje, PTV, električna energije za sve kućne uređaje – max. 120 kWh/m2
- Toplotno opterećenje – max. 10 W/m2
- Vazdušna propustljivost pri n50 – max. 0.6/h
- Zimski komfor – operativna temperatura ≥ 200 C
Vrednosti kriterijuma pasivne kuće je moguće veoma egzaktno proračunati pomoću Programa za proračun energetskog bilansa pasivnih kuća – PHPP.
Koliko troši Pasivna kuća?
Pasivna kuća troši 10 puta manje energije za grejanje nego konvencionalan objekat. Ukoliko potrošnju jednog pasivnog objekta (15kWh/m2a) od 100 m2 prevedemo na litre lož ulja (1l daje 10kWh) dolazimo do vrednosti od 150 litara godišnje za zagrevanje objekta. Ukoliko prosečan auto troši 5l na 100 km, zaključujemo da se za količinu od 150 litara može preći 3000 km. Zaključak je da pasivna kuća potroši za grejanje istu količinu energije kao i auto za 200 dana ako svaki dan pređe 15 km.
Нема коментара:
Постави коментар